Szukaj

postheadericon Czas na balkon!

Balkon to przedłużenie naszego mieszkania. Nie powinien on stanowić jednak osobnego pomieszczenia, lecz raczej być jego dopełnieniem lub uzupełnieniem. Warto zatem zadbać o swój balkon, nawet ten najmniejszy, gdyż może stać się on ozdobą dla całego mieszkania, być jego zielonym zakątkiem. To ważne szczególnie w dużych skupiskach, na osiedlach, gdzie jest kilka bloków. Pięknie urządzone balkony będą ozdobą oraz zmienią nieco wizerunek szarych blokowisk. Każdy balkon jest inny, przez co wymaga innych nakładów oraz koncepcji.

Niektóre są potężne i masywne, inne małe, ale z pięknym widokiem, reszta zazwyczaj jest mikroskopijna i ciężko z nimi zrobić cokolwiek. Jaki by nie był to na pewno zmieści się na nim doniczka z kolorowym, pachnącym kwiatkiem. Balkony to według wielu skrawki ogrodów, które są zawieszone niejako „w obłokach”. Wystarczy pomysłowa aranżacja balkonu lub tarasu, a sprawi on nam niemało radości. Dodatkowo będzie to miejsce naszego wytchnienia po ciężkim dniu pracy, miejsce do wyciszenia zmysłów, relaksu, odpoczynku.

Poza tym w przypadku większego balkonu można urządzać na nim spotkania przy kawie, w gronie znajomych bądź rodziny spędzać miło czas. W piękną, słoneczna pogodę na balkonie można rozstawić leżak i opalać się, ładować nasze wewnętrzne baterie. Nawet zimą możemy to robić – balkony zazwyczaj są zabudowane, osłonięte od wiatru, więc nawet w mroźny ale słoneczny dzień będziemy mogli miło spędzić na nim czas. Wiosną pierwszą opaleniznę również będziemy mogli uzyskać w podobny sposób. Naprawdę nie trzeba wiele, by balkon czy mały taras stały się azylem podkreślającym osobowość oraz aby stały się swoistym pomostem do natury. Czasami wystarczy kilka drobiazgów oraz kwiatów na balkon, aby zmienić jego oblicze. Jeśli posiada się dość dużo miejsca można urządzić na swoim balkonie kącik relaksacyjny. Ustawienie mebli ogrodowych oraz zadbanie o odpowiednie oświetlenie na pewno w tym pomogą. Przepis na ładny balkon jest zatem banalny – wystarczą ładne przedmioty, optymistyczne kolory oraz pachnące kwiaty balkonowe.

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.