Szukaj

postheadericon Domy nowoczesne- stare budownictwo

Domy nowoczesne różnią się od tych jeszcze z przed kilkunastu lat. Kiedyś budynki były bardziej symetryczne, coś w rodzaju sześcianu. Obecnie coraz częściej ucieka się od tych standardów, na rzecz bardziej wymyślanych kształtów. Kiedyś dostępne było jedynie kilka projektów, na wzór których budowano domy, z tego właśnie powodu istnieje wiele niemal identycznych budynków. Teraz każdy chce, aby jego dom był oryginalny i niepowtarzalny i oczywiście wygodny. Porównując oba sposoby budowy domu, kolejną różniącą kwestią jest rozmiar i ilość pokoi. Teraz nie jest ich wiele i są raczej przestrzenne i bardzo praktyczne. Kiedyś pomieszczeń było dużo, lecz nie zbyt wielkich, raczej nie praktycznych i nie ustawnych. Pojawiały się niepotrzebne korytarze i duże przedpokoje zajmujące sporą przestrzeń w domu. Poza tym zdarzało się, że część pomieszczeń nie była wykorzystana, bądź nawet nie wykończona. Zwłaszcza gdy dom był przewidziany na większą liczbę osób niż to się później było to w rzeczywistości. Poza tym takie pomieszczenia jak pralnia czy spiżarnia, które były jedynie niewykorzystanym miejscem. Teraz ma o wiele innych funkcji i dzięki temu można wykorzystać w pełni wszystkie możliwości. Kolejnymi różnicami są projekty garaży, kiedyś były one głównie wbudowane w całość budynku.

Obecnie coraz częściej są one ustawiane obok domu, często także po drugiej stronie ogrodu. Pojawiają się również konstrukcje wolnostojące, o wiele tańsze niż te murowane, jednak mniej bezpieczne dla samochodu. Pod taką wiatą auto nie jest w takim stopni zabezpieczone jak w tym drugim rozwiązaniu. Jednak jak to w życiu bywa bardzo często decydujemy się na tańsze rozwiązania zmuszeni sytuacją finansową lub możliwościami zabudowy. Nie zawsze na działce nawet jeśli mamy miejsce jesteśmy w stanie postawić sobie murowany garaż, zwłaszcza jeśli działka jest zabudowana starszym domem, gdzie budynek stoi bardzo blisko granic naszej posesji, wówczas pozostają tylko budynki tymczasowe.

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.