Szukaj

postheadericon Jestem mieszkanką Krakowa. Do tej pory mieszkałam w bloku. Zamierzam się przeprowadzić do domku na wsi. Chciałabym oszczędnie żyć. Jestem ekologiem. Jak oszczędzać nauczyłam się od mamy. To ona pokazała mi, że nie wyrzuca się zeschniętego chleba, tylko kruszy się go na kawałeczki i zalewa mlekiem, a potem robi na tym zapiekankę. To mama nauczyła mnie, że robimy duże zakupy gdy jest promocja i zamrażamy to co się da by mieć na później. Teraz oszczędności szukam sama. Ponieważ dbam o środowisko naturalne i matkę ziemię postanowiłam, że będę oszczędzać na energii cieplnej. Do tego służą kolektory i pompy ciepła. Kolektory słoneczne odkrył przede mną po raz pierwszy jak byłam na wycieczce rowerowej. Zobaczyłam na dachu jednego z budynku lśniące panele. Zaciekawiło mnie co to jest, akurat przed domem był właściciel-zapytałam go o to i w ten właśnie sposób dowiedziałam się, że źródłem ciepła może być słońce. Kilka dni później kiedy siedziałam przed ekranem komputera przypomniało mi się to zdarzenie i postanowiłam poszukać w necie więcej informacji na temat energii odnawialnej. Wpisałam w przeglądarkę „kolektory słoneczne” i ku mojemu zdziwieniu znalazłam sporo firm zajmujących się sprzedażą kolektorów. Moją uwagę zwróciło też coś innego obok kolektorów wyświetliło mi się hasło: „pompy ciepła”. Jak się później okazało nie tylko kolektory dają możliwość oszczędzania energii i środowiska.

image

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.