Szukaj

postheadericon Kolektory słoneczne – ich funkcja i zastosowanie

image Z pewnością każdego z nas zastanawia słowo kolektor oraz do czego służy. Tak więc i w tym celu należy dowiedzieć się kilka niezbędnych faktów. A więc, zaczynając od początku – kolektory słoneczne, są urządzeniami, które świetnie nadają się do konserwacji. Ich długa nazywa wzięła się od rodzaju kolektora. W tym wypadku jest on słoneczny, czyli z pewnością pełni funkcję grzewczą. Lecz nazwa Kraków, świetnie kojarzy nam się z miastem , ale także należy przyswoić sobie, że owe miasto jest także producentem owych kolektorów. Jednak wracając do tematu, kolektory, pełnią funkcję konserwacji energii promieniowania słonecznego, czyli tak zwane ciepło. Jedno znacznie można powiedzieć i stwierdzić, że owe kolektory wytwarzają ciepło. Ponadto dzięki temu procesowi, energia dociera do kolektora i przez to zmienia energię cieplną na nośnik ciepła, który może być cieczą oraz gazem. Za przykłady można uznać wodę, w przypadku cieczy, oraz powietrze, w przypadku gazu. Tak więc, to cała funkcja, która wiąże się zarazem z definicją. Natomiast jeśli chodzi o wykorzystanie owych kolektorów, to często służą one do podgrzewania wody użytkowej. Także mogą służyć do podgrzewania wody basenowej, albowiem ten proces jest jeszcze łatwiejszy i ma więcej plusów. Albowiem, gdy mamy basem kryty, w jakimś pomieszczeniu, wówczas możemy relaksować przyjemną kąpielą w basenie, gdy na dworze pogoda jest chłodna i nieprzyjemna.

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.