Szukaj

postheadericon Kształt ma znaczenie

Co prawda zawsze słyszymy że wielkość nie ma znaczenia, jednak w przypadku okien znaczenie ma zarówno wielkość jak i kształt. W poprzednim artykule opisywałem, jakie powinno mieć okno wymiary, teraz skupię się na kształcie. Tutaj najwięcej zależy od tego, w jakim miejscu będziemy montować okna, to właśnie od tego zależy czy okno będzie kwadratowe czy prostokątne, wąskie czy szerokie. Również od tego czy umieścimy je jako okno połaciowe czy też w ścianie lub suficie. Zależni od tego jak je zamontujemy oraz jaki będzie miało ono kształt różnie będzie doświetlało nasze mieszkanie czy też dom. Złe okno może okazać się pułapką i wybierając projekt domu warto na to zwrócić uwagę, ponieważ wielu architektów kosztem ładnego wyglądu elewacji ogranicza okna, co zmniejsza funkcjonalność pomieszczeń. Duże okna drewniane i o najróżniejszych kształtach, czasami wręcz podchodzącymi pod ekstrawagancję są możliwe do zaakceptowania w pomieszczeniach gdzie jest duża kubatura, przykładem może być tutaj salon o znacznej powierzchni jak i wysokości. Jeżeli jednak wykonamy montaż okien o podanych wyżej parametrach w małych pomieszczeniach to nie dość, że może to wyglądać dość śmiesznie to najprawdopodobniej będzie to jeszcze uciążliwe w codziennym życiu. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, kiedy mamy wykonany indywidualny projekt i takich okien sobie zażyczyliśmy, wówczas wszystko jest wykonywane za zgodą inwestora.

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.