Szukaj

postheadericon Kuchnia z wyspą

Kuchnia to serce domu, jego oaza, miejsce kojarzące się z ciepłem, rodzinną atmosferą. Warto zatem, aby była ona dobrze zaprojektowana oraz odpowiednio wyposażona. Obecny trend w modzie, bardzo nowoczesny, preferuje tak zwane kuchnie z wyspą. Stały się one bardzo modne odkąd kuchnie zostały otwarte na resztę domu, nie stanowiąc jego odrębnego pomieszczenia lecz wkomponowując się w inne – stanowią o integracji domu, połączeniu jego funkcji użytkowej z rekreacyjną. Skonsolidowanie kuchni z jadalnią albo salonem czy pokojem dziennym jest dość powszechnym rozwiązaniem, bardzo wygodnym. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku są właśnie kuchnie z wyspą. Niestety nie wszędzie urządzenie kuchni z wyspą jest możliwą a przestrzennego punktu widzenia. Aby była ona w pełni uwidoczniona oraz spełniała swoje cele i założenia musi być zapewniona określona przestrzeń na jej ustawienie. Przeciętna wyspa zajmuje minimum około 1 m2, a do jej urządzenia w zamkniętej kuchni potrzeba około 15 m2, a optymalnie 25 m2 i więcej. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie kuchni na planie kwadratu. To znacznie ułatwia umieszczenie szafek w odpowiedniej odległości od wyspy.

Musimy mieć przecież do niej określony dostęp, aby łatwo wszystko na niej przygotowywać. Wyspa może w łatwy oraz przejrzysty sposób oddzielić nam miejsce przygotowywania posiłków od części jadalnej. Z kolei w kuchni otwartej wyspa rozgranicza dwa połączone ze sobą pomieszczenia. Ten sposób pozwala także na zwiększenie przestrzeni kuchennej poprzez częściowe zajęcie powierzchni drugiego pomieszczenia. Wyspa stanowi „wygodny” oraz funkcjonalny mebel tylko wtedy, kiedy zachowana jest odpowiednia odległość pomiędzy nią a pozostałymi meblami i sprzętami. W przypadku stołu należy pod uwagę wziąć większą odległość, gdyż musimy mieć miejsce na odstawienie krzeseł. Musimy mieć przecież swobodę ruchów. Warto zatem dokładnie sprawdzić, wymierzyć, przekalkulować wszystkie rozwiązania, aby w pełni móc korzystać ze wszystkich funkcji naszej wyspy w kuchni.

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.