Szukaj

postheadericon Łazienkowy problem – wanna czy prysznic?

Odwieczny dylemat łazienkowy – wstawić do niej wannę czy prysznic? Każde z tych urządzeń posiada swoje zalety, ale niestety ma i swoje wady. Warto zatem wszystkie opcje rozpatrzeć, kiedy urządzamy łazienkę. Nie wystarczą jednak tylko nasze preferencje czy upodobania przy wybieraniu wyposażenia do łazienki. Wszystko i tak rozstrzygnie powierzchnia tego pomieszczenia. To w zależności od wolnego miejsca, czy samej „ustawności” łazienki w największym stopniu zależeć będzie co się do niej zmieści. Czasem łazienki są dość nietypowo rozmieszczone w mieszkaniu, szczególnie w starym budownictwie. Ciężko jest w nich wszystko pomieścić, czy jakoś sensownie rozstawić. W sytuacji, gdy mamy dość miejsca wybór jest prostszy, choć i tak niełatwy.

Prysznic to higieniczne oraz ekologiczne (z punktu widzenia oszczędności wody) rozwiązanie. Szybki i energetyczny może przynieść nowe siły oraz pobudzić nas do dalszego działania lub pracy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli prysznicy – od tradycyjnych, najprostszych bo wielofunkcyjne, choćby z możliwością hydromasażu. Natomiast kąpiel to już zupełnie co innego, niemal cała filozofia się z tym łączy. W wannie można poleżeć, odprężyć się, zrelaksować. Aromatyczne olejki czy świece pomagają nam się rozluźnić po całym dniu pracy – intensywnym, męczącym czy stresującym. Jeśli w rodzinie jest dziecko to wanna byłaby lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem. Najmłodsi lubią kąpiele czy po prostu zabawy w pianie. Na pewno o wiele łatwiej jest umyć dziecko w wannie niż pod prysznicem. Wanna, szczególnie w dużej i przestronnej łazience może być ozdobą tego pomieszczenia – wolnostojąca, na ładnych nóżkach lub ciekawie wykończona może być unikalnym meblem nadającym ton łazience. Jak widać wybór jest dość trudny i na pewno nie oczywisty. Rozwiązaniem dla niektórych może być połączenie wanny oraz prysznica. Wszystko rozchodzi się zatem o przestrzeń, możliwości, a na samym końcu o nasze upodobania oraz preferencje.

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.