Szukaj

postheadericon Okna drewniane, ja nie chcę.

Okna drewniane obecnie są właściwie synonimem luksusu, rzadko spotykane w czasach gdzie wyroby z PCV zdominowały branżę okienną a jednocześnie wiele osób patrzy na takie okna dość nieufnie. Wynika to z tego, że w czasach PRL każdy z nas miał okna drewniane i zdecydowana większość z nas nie wspomina takich okien najlepiej. Po upadku komunizmu rynek szturmem zdobywały okna plastikowe, które jak obecnie drewniane były znacznikiem naszej klasy i posiadania kasy. Jeżeli tylko ktoś na osiedlu wymienił okna i wstawił plastikowe to od razu był odbierany jako osoba zamożna a jego nowe PCV odcinały się na tle bloku. Oczywiście z biegiem czasu moda się zmieniła a przede wszystkim zmieniła się technologia produkcji i obecnie okna drewniane są towarem luksusowym. Sama wymiana okien jest już sprawą drogą, a jeżeli zdecydujemy się jeszcze wstawić drewniane to musimy się liczyć ze znacznym wzrostem kosztów tej inwestycji. Takie okna wykonane z drewna swobodnie są w stanie konkurować z oknami wykonanymi w technologiach PCV czy nawet aluminiowych. Zwłaszcza, że ich wygląd jest nowoczesny i takie modele posiada chyba każdy liczący się producent okien na rynku. Okna drewniane zupełnie jak i każde inne można zaopatrzyć w różne szyby od antywłamaniowych zaczynając a na kuloodpornych kończąc. Tak, więc jak widać oferta jest bardzo szeroka. Jednak jedną z wielkich wad jest ich cena, o czym wspomniałem na początku, jak to na tym naszym świecie bywa nie ma rzeczy doskonałych i do tej niedoskonałości zaliczymy cenę okien drewnianych.

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.