Szukaj

postheadericon Optyczne powiększanie przestrzeni

Czasami nasze mieszkanie nie jest do końca tym wymarzonym, z idealnym rozkładem pomieszczeń. Jest jasne nie od tej strony, od której byśmy chcieli. Co wtedy zrobić? Jak z niewielkiego pokoju zrobić przestronne pomieszczenie? Czasami wystarczy jedynie w odpowiedni sposób dobrać kolor ścian oraz sufitów. Kolory w prosty sposób pomagają skorygować nieodpowiednie proporcje pomieszczenia, zatuszować jego słabe strony czy uwidocznić mocne. Najczęściej borykamy się z problemem zbyt wąskich pomieszczeń czy za niskich sufitów. Jednak odpowiednie kolory farm oraz triki malarskie mogą wyeliminować wszystkie defekty i wyczarować zupełnie nowe, przestronne pomieszczenia. Najprostszym sposobem na małe pomieszczenia, to znaczy na ich powiększenie, jest położenie na ścianach jasnych kolorów.

Pastelowe kolory, zarówno na ścianach, jak i sufitach, również optycznie powiększają całą przestrzeń. Czerwony kolor optycznie pomniejsza przestrzeń, natomiast niebieski już powiększa pomieszczenie. Całkowity efekt można wzmocnić poprzez dobór koloru podłogi – odcień podłogi powinien być zbliżony do koloru ścian. Zwolennicy tapet wcale nie muszą z nich rezygnować, gdy do dyspozycji mają małe pomieszczenie. Wystarczy tylko dobrać tapetę w bardzo drobny wzorek. Innym trikiem jest umieszczenie lustra w pomieszczeniu. Najlepszym miejscem dla niego będzie najkrótsza ściana w danym pomieszczeniu. Jeśli nasz pokój lub inne pomieszczenie jest długie, ale wąskie wówczas pomoże nam ciemny kolor. Za jego pomocą możemy np. przybliżyć jedną z ścian, co optycznie skróci pomieszczenie oraz sprawi, że będzie wydawała się bliższa, niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo pokój zmieni swoje gabaryty – zamiast prostokąta, stanie się bardziej kwadratem. Efekt „poszerzenia” możemy uzyskać także dzięki podłodze w paski oraz ciemnemu sufitowi. Wystarczy zatem znajomość kilku sposób, odpowiedni dobór kolorów, a każde pomieszczenie będziemy mogli dopasować do naszych potrzeb oraz oczekiwań.

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.