Szukaj

postheadericon Ponadczasowość rodziny.

To, że rodzina to jeden z ważniejszych elementów życia człowieka nie jest tajemnicą. Nasz związek nią trwa już od chwili narodzin, ale można śmiało twierdzić, że jej wpływy działają na nas już w stadium prenatalnym. Dlaczego i jak to możliwe? Dlatego, że już od chwili zapłodnienia stajemy się jej częścią, już wtedy pojawiają się oczekiwania rodziny względem dziecka, które ma przyjść na świat, a to jak matka o siebie dba, czy przeżywa jakieś stresy jest niezmiernie ważne dla naszego rozwoju. Oczywiście od chwili narodzin wpływy rodziny dla każdego z nas stają się bardzo istotne. Stosunek członków rodziny do siebie nawzajem, wzajemne traktowanie, czułość, okazywanie szacunku, czy mówienie sobie nawzajem o stanach emocjonalnych jest niezmiernie ważne, gdyż elementy te będą miały swoje odzwierciedlenie w przyszłości, a cząstkę z nich przekażemy naszej własnej rodzinie. W sytuacji ”normalnej rodziny” mamy bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim dla najmłodszych jej członków.

Rodzina pełni najważniejszą rolę wychowawcy, szczególnie rodzice. Przecież to dzięki nim jesteśmy tym kim jesteśmy. Inaczej niestety ma się w rodzinach patologicznych, gdzie członkowie rodziny żyjący pod jednym dachem z jednostką patologiczną przeżywają prawdziwie przykre chwile. Wtedy to w dorosłym życiu dziecko z takiej rodziny może kopiować poszczególne zachowania i powielać złe zachowania, ale także może działać to na jednostkę motywująco, dzięki czemu jej celem będzie za wszelką cenę zapobiegać powstawaniu takich sytuacjom. W obu przypadkach jednak przykre doświadczenia odbijają się w sferze psychicznej jednostki. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, że rodzina jest głównym motorem kształtującym dziecko. Należy zawsze robić wszystko, aby panowała w niej miłość i rodzinna, ciepła atmosfera, i żeby każdy domownik mógł znaleźć oparcie w innym. Tylko i wyłącznie wtedy możemy poznać jej prawdziwe – to piękne i życzliwe oblicze. To nad którym każdy powinien pracować. Pamiętajmy- rodzina ponad wszystko.

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.