Szukaj

postheadericon Trudny wiek dojrzewania.

Każdy z nas pamięta czasy swojej młodości. Etap ten jest szczególnie trudny dla samego nastolatka, ale także członków jego rodziny. Wszyscy wiemy jak to jest i wszyscy to przeżyliśmy, jednak co w takiej sytuacji robić? Bunt młodzieńczy to naturalny proces dorastania, wtedy to młody człowiek uważa, że jego poglądy są niesamowicie prawdziwe, a nawet jedynie słuszne. Nastolatek jest wtedy bardzo nerwowy, kapryśny, a czasami bywa nie do zniesienia, kiedy daje upust swoim nerwom. Dla członków rodziny może to być bardzo trudnym etapem, a czasami nawet bardzo przykrym.

Młody człowiek często woli odciąć się od rodziny i nie mieć z nią nic wspólnego, na szczęście to tylko chwilowy stan i z czasem mija. Oczywistą sprawą jest, że rodzice powinni w tym czasie zwracać szczególną uwagę na to jak dziecko się zachowuje oraz na niepokojące sygnały. Jednak wszystkie działania należy podejmować z rozwagą, a co ważne nie zmuszać i nie naciskać dziecka do odpowiadania na tematy o których mówić ewidentnie nie ma najmniejszej ochoty. Należy to zrozumieć i nie zrażać się, jest to naturalnym etapem w życiu każdego z nas. Rodzic wtedy jednak powinien być oparciem i stać się przyjacielem, a nie wrogiem. Wtedy to tak zwany „etap buntu” może dla obu stron mieć łagodny przebieg. Dorośli powinni mieć świadomość tego, że w tym czasie w organizmie naszej pociechy szaleją hormony, dlatego wszelkie krępujące, trudne tematy podejmować  bardzo delikatnie. Oczywiście nie możemy zezwalać na wszystkie kaprysy naszego dziecka i dbać o jego bezpieczeństwo, bo jest to naszym obowiązkiem, ale kłótnie, kary czy krzyki mogą tylko zepsuć  kontakt z naszym dzieckiem. Wszystko należy tłumaczyć spokojnie i stanowczo oraz jasno przedstawić swoje argumenty za i przeciw.  Dzięki temu rodzice zyskają szacunek w oczach nastolatka, a jego nieprzemyślane i raniące słowa zminimalizują się. Pamiętajmy, że sami kiedyś przez to przechodziliśmy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość.

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.