Szukaj

postheadericon Wielkość i kształt okien

Dobierając okna można się kierować zasadą, że w pomieszczeniach, które nie są gabarytami zbyt duże jak np. sypialnia czy pokój dla dziecka okno najlepiej jest usadowić na najdłuższej ścianie na środku. Warto również tak zaplanować okno, aby jego szerokość zajmowała około połowę całej ściany. Wykonywany w ten sposób montaż okien powoduje, że pomieszczenie jest doświetlane równomiernie. Innym ważnym elementem podczas montażu ona jest wysokość. Idealna niemalże to 85 centymetrów, pozwala to na dobrą widoczność nawet, jeżeli nasz pokój jest na drugim piętrze a jednocześnie mamy możliwość ustawić pod takim oknem biurko, jest to o tyle ważne, że pozwala nam na wykorzystanie całej powierzchni podłogi w naszym niewielkim pomieszczeniu. Zgoła odmienne zasady będą obowiązywały w pomieszczeniu dużym lub takim gdzie planujemy przyjmować gości możemy pokusić się o nietypowe okna, w wielu przypadkach jest wręcz wskazane, aby odpowiednio przyozdobić nasz dom właśnie wykorzystując jakieś nietypowe kształty lub wykonując okna na zamówienie. Niezwykle efektowne są okna wykuszowi, tutaj jednak należy wiedzieć, że w takiej sytuacji musi być jeszcze inne okno w danym pomieszczeniu. W takich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzą się okna zarówno wysokie i umieszczone nisko nad podłogą, nawet 35 centymetrów jak i okna o dużej wielkości lub zamontowane na dwóch ścianach. Wówczas mamy gwarancję wspaniałego doświetlenia całego pomieszczenia.

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.