Szukaj

postheadericon Zasady działania kolektora słonecznego

Kolektor słoneczny to niewątpliwie wspaniałe urządzenie mogące w znaczny sposób ograniczyć nam koszty eksploatacji domu. Jego działanie opiera się na pobieraniu energii słonecznej, która jest rozproszona a następnie przekazaniu jej za pomocą specjalnego systemu do instalacji grzewczej. Jak w praktyce działają takie kolektory? Specjalne urządzenie zwane absorberem pochłania promieniowanie słoneczne i następnie zamienia je w energię, jednak tutaj ważny jest właściwy dobór absorbera. Spotykane najczęściej kolektory słoneczne mają absorbery czarne, które znaczną ilość promieniowania odbijają. Tak zebrana energia ogrzewa umieszczony czynnik grzewczy, którym może być specjalny płyn jak i również zwykła woda. Nagrzany płyn z kolektora odprowadzany jest do zasobnika gdzie oddaje ciepło wodzie. Następnie ponownie wraca do kolektora aby nagrzewać się od energii słonecznej.

To jak skuteczny będzie kolektor i ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić pieniędzy na jego instalacji jest w głównej mierze uwarunkowane tym w jaki sposób jest on umieszczony względem kierunków świta. Jak łatwo jest się domyślić największą wydajność będą miały kolektory zwrócone w kierunku o największym natężeniu promieni słonecznych, czyli w kierunku południowym. Wpływ na oszczędności ma również rodzaj zastosowanego absorbera jak i typ stosownego kolektora. W przypadku, kiedy nie można ustawić kolektora w kierunku południowym warto rozważyć kolektory rurowe.

Search
Energooszczędne domy
    Budowanie domów energooszczędnych
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć przede wszystkim znaczne zainteresowanie zarówno domami szkieletowymi, jak i domami energooszczędnymi. Jednak zanim przystąpi się do budowy należy musimy wybrać odpowiednią działkę. Działka budowlana przede wszystkim ważna rolę odgrywa podczas budowania domów energooszczędnych, gdyż ukształtowanie terenu również wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Drugim punktem naszej budowy jest wybór projektu, i właśnie ta cześć jest dla wielu osób najtrudniejsza. Projekty domów szkieletowych to projekty które składają się z kilku części, a to dlatego że na budowie pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich potrzebuje osobny plan na którym jasno wyznaczone są jego zadania. Projekty domów energooszczędnych powinny zawierać przede wszystkim energetyczną charakterystykę, na którą składać się będą właściwości cieplne ścian, drzwi, przeszkleń, rodzaj materiałów izolacyjnych czy też parametry akustyczne. W projekcie tym również muszą być uwzględnione czynniki, które wpływają na zużycie energii i nie są to tylko materiały, ale również rozwiązania technologiczne, wpływające na pobór i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Aby w domach energooszczędnych wykorzystać jak najwięcej ciepła słonecznego, przenikającego przez okna, istotne jest właściwie usytuowanie domu na działce, i bardzo pozytywnie wpływa tutaj kształt budynku. Powinien on przybierac możliwie prostą i zwartą formę, bez zbędnych architektonicznych upiększeń, jak również i małą powierzchnię przegród zewnętrznych.
    W Polsce najbardziej popularna technologia budowlaną jest przede wszystkim technologia murowana. Z roku na rok jednak zauważyć może również coraz większe zainteresowanie technologia drewnianą. Domy szkieletowe najbardziej rozpowszechnione są w Skandynawii, jak również i w Kanadzie i USA, tam sfera klimatyczna jest o wiele surowsza. Domy szkieletowe oparte są na konstrukcji drewnianego szkieletu, właśnie pod tym względem można wyróżnić kilka rodzajów domów szkieletowych. Aby dom szkieletowy mógł przynieś oczekiwane korzyści dla nas, to przede wszystkim musi spełniać dwa najważniejsze warunki, które uznawane są za podstawowe, i jest to przede wszystkim wysokiej jakości materiały budowlane, jak również i solidna i doświadczona firma. Wyróżnia się trzy rodzaje budowania domów szkieletowych i zalicza się tutaj budowanie domu na placu budowy z tak zwanych patyków, budowanie z prefabrykatów przygotowywanych w fabryce. Ostatnim rodzajem budowania domów szkieletowych jest budowanie z wielkowymiarowych modułów. W dzisiejszym świecie również możemy zauważyć wielkie zainteresowanie domami energooszczędnymi, gdyż one przede wszystkim zmniejszają nasze zużycie energii. Jednak budowę przede wszystkim musimy zacząć od danego projekty. Projekty domów energooszczędnych jak również i projekty domów szkieletowych są jeszcze rzadkością jeśli chodzi głównie o gotowe projekty. Dlatego też decydując się na jeden z tych dwóch rodzajów domów najlepiej będzie skorzystać z projektu indywidualnego, gdyż on będzie spełniał nasze oczekiwania.